table4u.pl

Pielęgnacja drewna

Pielęgnacja drewna - czym czyścić meble z litego drewna

Dawniej drewniane meble były synonimem luksusu - dzisiaj są designerskim elementem wykończenia wnętrz w różnym stylu. Decydując się na meble z drewna, musisz pamiętać o ich odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji. Kilka prostych kroków sprawi, że posłużą Ci przez długie lata i zachowają estetyczny wygląd. Czym czyścić drewniane meble? Jak je odpowiednio zaimpregnować? Czego unikać podczas codziennego użytkowania? Pielęgnacja mebli z drewna to temat, który przybliżymy w poniższym tekście!

Codzienne użytkowanie - o czym należy pamiętać?

Drewno, z którego wykonane zostały nasze meble, zostało poddane odpowiednim procesom suszenia i przeznaczone jest do użytku wewnętrznego. Naturalne, lite drewno cały czas pracuje, co oznacza, że w zależności od takich czynników jak temperatura, wilgotność, czy sposób użytkowania mogą pojawiać się na nim odkształcenia lub pęknięcia. Aby zwiększyć jego żywotność oraz zabezpieczyć je przed nadmiernym zużyciem i uszkodzeniami, należy stosować się do kilku ważnych zasad:

  • Nie stawiaj bezpośrednio na blacie gorących lub zimnych naczyń,
  • Gdy piszesz lub w jakikolwiek inny sposób wpływasz fizycznie na blat – stosuj podkładki,
  • W pomieszczeniu utrzymuj temperaturę między 18 a 23 stopni Celsjusza oraz wilgotność powietrza na poziomie 40-60%. Jeśli masz w mieszkaniu ogrzewanie podłogowe, ustaw meble na filcowych podkładkach,
  • Nie stawiaj mebli w pobliżu źródeł ciepła takich jak: grzejniki, piece lub piekarnik,
  • Regularnie przecieraj kurze,
  • Nie narażaj mebli na kontakt z wodą - gdy zdarzy Ci się co rozlać, zadbaj o to, by natychmiast wytrzeć plamę do sucha,
  • Zabrudzenia usuwaj na bieżąco - używaj do tego celu specjalnego mleczka.

Czym czyścić drewno?

Dobrą kondycję i długą żywotność mebli drewnianych gwarantują również zabiegi pielęgnacyjne i systematyczne czyszczenie za pomocą specjalnie przeznaczonych do tego celu preparatów. Nigdy nie kupuj uniwersalnych środków! Wybierając produkt do czyszczenia kieruj się przede wszystkim rodzajem drewna - inne środki stosuje do czyszczenia mebli olejowanych, lakierowanych czy woskowanych. Pamiętaj też o kilku ważnych zasadach:

  • podczas czyszczenia nie nanoś produktu bezpośrednio na mebel - używaj miękkich, delikatnych gąbek i ściereczek
  • używaj innej ściereczki do nanoszenia preparatu, a innej do usunięcia rozpuszczonego brudu
  • drewniane meble zawsze przecieraj zgodnie z kierunkiem usłojenia

Pielęgnacja i konserwacja mebli drewnianych

W przypadku mebli drewnianych warto pamiętać o wykonywanych okresowo zabiegach konserwacyjnych - przed użyciem środka do konserwacji należy dokładnie wyczyścić mebel z brudu, kurzu i wszelkich zanieczyszczeń. Kolejne kroki różnią się w zależności od rodzaju drewnianych mebli:

Meble lakierowane

Czyszczenie z kurzu i brudu likwiduje warstwę ochronną mebli lakierowanych, dlatego po usunięciu zanieczyszczeń należy ponownie zabezpieczyć drewniany element. Wybierając przeznaczony do tego celu preparat, warto wziąć pod uwagę końcowy efekt (połysk czy mat) - podczas jego nakładania używaj czystej ściereczki z mikrofibry i delikatnie wetrzyj środek w drewno, następnie przetrzyj jego powierzchnię czystą ściereczką.

Meble olejowane

Zabieg olejowania wydobywa naturalne piękno drewna - meble są przyjemne w dotyku, odporne na wilgoć i promieniowanie UV oraz zachowują swój oryginalny charakter. Meble olejowane na co dzień możesz przecierać wilgotną ściereczką - świetnym sposobem na ich piękny wygląd jest czyszczenie ich co 2 miesiące ściereczką nasączoną olejem, którym były pierwotnie olejowane. Cyklicznie należy też wykonywać pełne olejowanie - olej nakładaj miękkim pędzelkiem wzdłuż słojów - drugą warstwę nałóż po około 24 godzinach.

Meble woskowane

Pielęgnacja powierzchni mebli woskowanych jest nieco czasochłonna - jej pierwszym etapem jest usunięcie kurzu z czyszczonej powierzchni za pomocą czystej, suchej szmatki. Drugi krok to odpowiednia pielęgnacja - do tego celu stosuje się środki czyszczące z dodatkiem wosku, które nie tylko czyszczą, ale również tworzą dodatkową warstwę ochronną. Wybierając preparat do mebli woskowanych należy zwrócić uwagę na odcień mebli - na rynku znaleźć można środki dedykowane różnym odcieniom drewna.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium