Styl skandynawski

person Opublikowano Przez: Table4u

Funkcjonalność to klucz dobrze zagospodarowanego wnętrza. Przytulność i prostota to cechy pomieszczeń w których można się poczuć dobrze i komfortowo. Duża ilość światła słonecznego dostarczy energii na cały dzień. A gdyby te wszystkie cechy połączyć razem? Powstanie styl skandynawski - najmodniejszy  nurt w wnętrzarstwie ostatnich lat. 

Styl skandynawski to jeden z najbardziej rozpoznawalnych i popularnych nurtów we wnętrzarstwie. Swoją sławę zyskał dzięki prostocie oraz funkcjonalności, które sprawdzą się w każdym wnętrzu. Styl wprost z Skandynawii oddaje ducha mieszkańców półwyspu, stawiając na minimalizm w przytulnej wersji. Aby móc cieszyć się skandynawskim wystrojem nie trzeba wydawać milionów - wystarczy pomysł i znajomość kilku zasad. 

Jasne jak słońce! 

W Skandynawii, ze względu na pogodę, dostęp do światła jest ograniczony, dlatego każdy promień jest na wagę złota. W domach tworzonych w duchu tego stylu będą znajdować się duże okna, których zadaniem jest maksymalne wykorzystanie światła dziennego. Z tego samego względu w aranżacji należy zrezygnować z zasłon i firan, a jeżeli jesteśmy zmuszeni przysłonić okna - wybierzmy rolety. Jednocześnie należy pamiętać o odpowiednim doświetleniu pocieszeń wieczorem. W każdym wnętrzu znajdować się będzie dużo lamp, a o przytulność zadbają różnorodne świece.

Biało na... białym

Celem stylu skandynawskiego jest maksymalne rozjaśnienie wnętrz i aby to osiągnąć, poza odpowiednim oświetleniem, wykorzystywana jest jasna paleta barw. We wnętrzach króluje biel, która optycznie powiększa i rozjaśnia przestrzeń. Wykorzystana na ścianach i podłodze staje się tłem dla kolorowych dodatków. Stonowane kolory, pudrowe barwy i pełna paleta odcieni szarości doskonale uzupełniają wnętrze.
 

Zawsze i wszędzie

Styl skandynawski jest bardzo uniwersalny - prawdopodobnie właśnie dlatego ma tak wielu zwolenników. Sprawdzi się zarówno w wielkich damach, jak i małych, dobrze zagospodarowanych mieszkaniach. Mnóstwo światła i wszędobylska biel optycznie powiększy nawet małe pomieszczenie. Uniwersalizm przejawia się także w doborze mebli - możemy ze sobą łączyć nowoczesność i retro, stawiając tym samym na eklektyzm charakterystyczny właśnie dla tego stylu.

Bliżej natury

Kolejną cechą skandynawskiego stylu jest zamiłowanie do naturalnych materiałów. Na podłodze zobaczymy drewno, na ścianach może pojawić się cegła, a meble będą obite grubymi tkaninami. Częstymi dodatkami są kamienie, juta lub len. Warto pamiętać też o ekologicznym podejściu Skandynawów w kwestii wystroju domu - cenione są rozwiązania z uwzględnieniem dbałości o środowisko. Meble Table4U idealnie wkomponowują się w to podejście - wszystkie produkty wykonane są ręcznie z naturalnego drewna.  
 

Na dodatek... dodatek!

Biała baza w postaci ścian czy podłóg pozwoli dowolnie dobrać kolor dodatków. Możemy zatem eksperymentować z barwami i wzorami poduszek, donic, koców czy ramek. Warto wybierać pledy o grubym splocie oraz narzuty o wyraźnej fakturze materiału.  
 

Mniej znaczy więcej

Minimalizm jest głównym założeniem stylu skandynawskiego. Pomieszczenia nie mogą być zagracone, wszystkie meble muszą być maksymalnie funkcjonalne, a żadne dodatki nie mogą być przypadkowe. Czystość i lekkość wnętrz w stylu skandynawskim nie świadczy jednak o surowym charakterze pomieszczeń - wręcz przeciwnie - aranżacje są przytulne oraz bije od nich ciepła i przytulna aura.

 

Komentarze

Brak Komentarzy pod tym artykułem

Zostaw komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień