Dlaczego kochamy drewno mango?

person Opublikowano Przez: Table4U

Lite drewno z drzewa mango to jeden z surowców, który wykorzystujemy przy tworzeniu mebli table4u. Wiemy, że Wy, tak jak i my, uwielbiacie to drewno za niepowtarzalny wygląd. Jego zalety nie kończą się jednak na prezencji. Dlatego chcemy Wam opowiedzieć o tym, co dobrego stoi za drewnem z mango.

                                                                                  

Zrównoważony sposób pozyskiwania drewna mango

Jeśli mielibyśmy wybrać jedną rzecz, którą otrzymałaby od nas etykietę „główna zaleta drzewa mango indyjskiego”, na pewno byłaby to jego przyjazność środowisku. Nasze meble powstają są w Indiach, z których mango pochodzi i w których jest jednym z filarów agrokultury. Chodzi tu oczywiście o jego owoce. Indie są ich czołowym producentem - łącznie produkują ponad 20 milionów ton mango rocznie, odpowiadając za prawie 50% globalnej produkcji! Dlatego żeby drzewa były przydatne rolnictwu, muszą dawać owoce. Ten proces ustaje między 10 a 15 rokiem życia danego drzewa. Po tym czasie drzewa stają się „nieużyteczne” z perspektywy rolnictwa i lokalnej gospodarki. Dlatego co parę lat rolnicy sadzą nowe drzewa, a stare przeznaczają na drewno. W ten sposób plantacje mango zachowują swoją wydajność, a z uzyskanego w zrównoważony sposób drewna mogą powstać meble takie jak nasze. Win-win!

Wytrzymałość drewna mango

Kolejną mocną (dosłownie) stroną drewna mango jest jego wytrzymałość. Stoi za nią gęste usłojenie drzewa, które bezpośrednio wpływa na jego twardość i odporność na uszkodzenia. Dzięki temu drewno mango świetnie nadaje się do produkcji mebli, które muszą mierzyć się z większym ciężarem - takich jak stoły, komody czy regały. Samo użytkowanie mebli z litego drewna mango również przebiega pod szyldem trwałości. Drewno to zużywa się wolno i zachowuje swoje oryginalne właściwości - m.in. wysoki połysk - przez długie lata. Oczywiście ważną kwestią są tutaj odpowiednia pielęgnacja i warunki, w jakich przebywa mebel. Drewno mango posiada swoje naturalne wodoodporne właściwości, jednak meble te cieszą się najdłuższą żywotnością w zamkniętych pomieszczeniach.

Ciekawostka: Twardość drewna mango wynosi 1070 w skali twardości Janki, jednej z popularniejszych metod badania twardości drewna. W tej klasyfikacji mango plasuje się niedaleko za bardziej tradycyjnym, ale i o wiele mniej ekologicznym dębem (1112). Tak jak pisaliśmy wcześniej - mango osiąga dojrzałość w ciągu 10-15 lat. U dębu ten proces wynosi od 50 do 100 lat.

Plastyczność drewna mango

To oczywista zaleta przede wszystkim dla rzemieślników, którzy tworzą nasze meble. Pomimo swojej twardości, drewno mango jest wystarczająco miękkie, aby praca z nim była względnie łatwa i przyjemna. Nie jest podatne na pękanie czy odpryski. Jest świetnym materiałem do obróbki ręcznej, takiej jak nasza. Dzięki temu z tego drewna z powodzeniem powstają meble o unikalnych kształtach (sprawdź naszą kolekcję WARSZAWA).

Niepowtarzalny wygląd drewna mango

Nie da się zaprzeczyć temu, że meble, które kupujemy do naszego domu na lata, oprócz oferowania funkcjonalności i wytrzymałości, muszą zaspokajać nasze potrzeby estetyczne. Naturalny kolor drewna mango to cudowny złotobrązowy. Aż chciałoby się zaśpiewać “golden brown, texture like sun!”, bo kolejna rzecz to to, że różne odmiany tego drzewa dają też drewno w bardziej żółtych, słonecznych odcieniach. Drewno mango posiada swoje naturalne odbarwienia, które są efektem kontaktu drewna z grzybem (proces znany jako spalting). Brzmi niezachęcająco? Nie powinno! Stolarze na całym świecie wypatrują drewna naznaczonego tym procesem. Wszystko dlatego, że efektem spaltingu są piękne i unikalne kolory i wzory. Ponadto grzyb nie wpływa na integralność drewna. Po obróbce i suszeniu zostawia po sobie jedynie zachwycające atrybuty wizualne.

Drewno mango to jeden z fundamentów naszej działalności. Cieszymy się, że to fundament stabilny, wytrzymały, przyjazny środowisku, a do tego niezwykle piękny! W Polsce meble z drewna mango są spotykane rzadko, dlatego jeśli szukacie czegoś niekonwencjonalnego, meble table4u będą świetnym wyborem.

Komentarze

Brak Komentarzy pod tym artykułem

Zostaw komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień