table4u.pl

Jak zadbać o drewniane meble?

0
Jak zadbać o drewniane meble?
Zalet drewnianych mebli jest mnóstwo. Przede wszystkim są piękne, trwałe i uniwersalne, ale to nie wszytko! Jednak, by cieszyć się ich walorami przez wiele lat należy zadbać o odpowiednią pielęgnację drewna. 
 
drewniany stolikdrewniany stolik
 
Naturalne tworzywa, szczególe drewno, cały czas "pracują" tzn., że reagują na czynniki zewnętrzne tj. temperatura, wilgotność powietrza czy sposób użytkowania, zatem nasze codzienne nawyki mają wpływ na wygląd mebli. Poniżej podpowiadamy jak najlepiej zadbać o nasze drewniane skarby. Warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach i wprowadzić parę pozytywnych nawyków.
 
Wycierając drewniany stół wilgotną szmatką zawsze należy dodatkowo wytrzeć do sucha - drewniane blaty nie lubią wilgoci. Tak samo nie przepadają za zbyt wysoką lub zbyt niską temperaturą. Dlatego gorące lub zimne naczynia zawsze należy kłaść na podstawach. Ustawienie mebli w mieszkaniu także ma wpływ na ich doskonały wygląd, który chcemy zapewnić na lata. Unikajmy stawiania mebli przy źródłach ciepła takich jak grzejnik czy piekarnik. Na co dzień, gdy korzystamy z ostrych narzędzi, kleju czy farby warto skorzystać z podkładek zabezpieczających. Warto także pamiętać, że regularne, nadmierne naświetlanie jedno punktu może zmienić jego barwę na bardziej wyblakłą. Podczas porządków nie używajmy ostrych gąbek czy granulowanych preparatów, które mogłyby uszkodzić mebel.
 
drewniane meblemeble drewniane - wzór
 
Jeżeli decydujemy się na użycie specjalnych detergentów do drewnianych mebli, w pierwszej kolejności należy poznać sposób impregnacji drewna. Każdy z nich ma swoje zalety i cechy charakterystyczne. Dokładnie przeczytaj etykietę chemicznego środka czystości - źle wykorzystane mogą trwale zniszczyć mebel.

MEBLE LAKIEROWANE

Wodoodporna, gładka powierzchnia pozwoli nie martwić się o pielęgnacje - lakierowane meble są najprostsze w utrzymaniu. Dlatego lakier polecany jest dla rodzin z dziećmi - gdy małe rączki wyleją sok lub farbę nie musisz przejmować się, że ślad trwale pozostanie na nowym meblu.  
 
Na co dzień nie używaj silnych środków czyszczących. Naturalne tworzywa najlepiej współgrają z naturalnymi produktami, dlatego do codziennej pielęgnacji używaj miękkiej, zwilżonej szmatki - wystarczy!
 
Gdy potrzebujesz użyć silniejszego środka, to takiego przeznaczonego do mebli lakierowanych. 

MEBLE WOSKOWANE

Drewniane meble zaimpregnowane woskiem nie są polecane jako wykończenie dla stołów ze względu na trudną pielęgnację - gdy coś się rozleje należy przetrzeć mebel natychmiastowo, w przeciwnym wypadku ślad pozostanie. Dlatego takie rozwiązanie sprawdzi się w przypadku komód, szafek, konsol, których blatów nie wykorzystujemy na co dzień.
 
Pielęgnacja woskowanych mebli jest znacznie bardziej skomplikowania - czyszczenie musi odbywać się za pomocą specjalnie przeznaczonych do tego produktów. W przeciwnym razie z łatwością można uszkodzić mebel. 

MEBLE OLEJOWANE

Olejowanie to technika impregnacji, która podkreśla walory wizualne drewna, wnika w jego głąb i impregnuje je.
 
Tak jak w przypadku mebli lakierowanych - do czyszczenia najlepiej sprawdzi się zwilżona szmatka lub specjalistyczny środek. Meble olejowane powinno się raz na dwa miesiące natrzeć olejem, który zakonserwuje i dokładnie oczyści drewno.
 
Komentarze do wpisu (0)
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium